Czy do skupu złomu można przynieść kable miedziane w izolacji?
Wiele skupów złomu przyjmuje kable w izolacji, oferując za nie pieniądze. Szczególnie wartościowe są przewody mające wewnątrz miedź – doskonały przewodnik prądu, a także cenny surowiec, który z łatwością można przetopić. Zanim jednak wybierzesz się do punktu w celu oddania kabli – przeczytaj artykuł i dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby zarobić więcej.
Gdzie i dlaczego nie oddamy przewodów w izolacji?
Nie w każdym skupie złomu przyjmowane są kable miedziane w izolacji. Część punktów wymaga wcześniejszego usunięcia otuliny. Dlaczego? Wynika to z różnych powodów, a jednym z nich jest fakt, że w osłoniętych przewodach trudniej ocenić poziom zawartości czystej miedzi. Poza tym usunięcie izolacji przyspiesza proces recyklingu kabli, ponieważ zaraz po oddaniu wiązek skup może przystąpić do kolejnych etapów ich przetwarzania.
Część punktów nie ma urządzeń do zdejmowania otuliny albo nie dysponuje wystarczającą ilością rąk do pracy, które zajęłyby się tym etapem. Z tego względu istnieją skupy złomu, gdzie zupełnie nie akceptuje się kabli w izolacji, ze skrzynkami bezpiecznikowymi lub innymi plastikowymi elementami. Zwykle jednak wszędzie proponuje się za nie zdecydowanie niższą cenę.
Czy rodzaj izolacji ma znaczenie?
Nie wszystkie tworzywa izolacyjne mają taką samą wartość. Przykładowo otuliny z gumy albo polichlorku winylu, znanego pod nazwą PVC, nie przeszkadzają większości skupom złomu. Jest tak, ponieważ powłoki z tych tworzyw również można przerobić i ponownie wykorzystać. Z tego powodu wiele punktów narzuca konieczność sortowania przewodów ze względu na rodzaj izolacji. Takie działanie pozwala sprawniej obsłużyć klienta, w tym oszacować jakość oraz wartość materiału, który oddaje.
Większy zysk za miedziane kable bez skaz
Przed oddaniem kabli do skupu, warto upewnić się, że są one czyste i wolne od innych metali. W wielu miejscach niedopuszczalne jest przyjęcie przewodów w izolacji, wiązek pokrytych farbą czy z ewentualnymi oznakami nadpalenia. Utrudnia to proces recyklingu oraz zmniejsza wartość samej miedzi. Należy zatem odpowiednio magazynować odpady, a także właściwie je przygotować. Aby jednak zarobić najwięcej, jak również nie wykonać pracy na marne – dobrze poznać politykę lokalnego punktu, kontaktując się z jego pracownikiem.
W skupie złomu w Grębocinie niedaleko Torunia sprawa jest prosta – przyjmujemy każdy kabel, w każdej postaci. Wyceny dokonujemy na miejscu lub zdalnie na przykład telefonicznie. Dojeżdżamy do Klientów, a także odbieramy dostawy wysyłkowe i zapewniamy natychmiastową płatność za dowolną ilość przewodów miedzianych.