Rynek miedzi w Polsce – od czego zależy cena tego metalu?
Miedź należy do najstarszych poznanych przez człowieka metali. Jej charakterystyczną cechą jest dobre przewodzenie ciepła i elektryczności, co sprawia, że powszechnie wykorzystuje się ją do produkcji różnego rodzaju kabli oraz instalacji wodociągowych. Ma ona również wiele innych zastosowań. Istnieją dwa główne źródła, z których można pozyskać surowiec: naturalnie występujące złoża oraz recykling. Ceny metali w skupie złomu (takim jak nasz punkt niedaleko Torunia) mogą ulegać zmianom – jakie czynniki na to wpływają i kształtują rynek miedzi w Polsce?
Najważniejsze czynniki wpływające na rynek miedzi w Polsce
Najważniejszymi elementami rynku miedzi są:
- import oraz eksport – Polska importuje zarówno rudy miedzi, jak i przetworzony metal, a eksportuje m.in. miedź rafinowaną, kable czy inne wyroby miedziane, co wpływa na bilans handlu zagranicznego w sektorze miedziowym,
- produkcja – zakłady zajmujące się przerobem tego metalu w naszym kraju znajdują się głównie w rejonie Legnicy-Głogowa na Dolnym Śląsku, mają istotny udział w światowej produkcji,
- cena – koszty zakupu lub sprzedaży miedzi podlegają globalnym wpływom, a światowe trendy (np. rosnąca popularność energii odnawialnej), tendencje (m.in. popyt przemysłowy), rozwój infrastruktury czy polityka monetarna mogą przekładać się na ceny w Polsce.
Dodatkowo na kształtowanie się krajowego rynku wpływają lokalne ceny surowców, popyt i podaż na gruncie międzynarodowym, kondycja gospodarcza państwa, a także jego polityka energetyczna oraz przemysłowa.
Jak recykling miedzi wpływa na rynek tego metalu?
Recykling miedzi również jest istotnym elementem rynku w Polsce oraz na świecie. Metal ten nie traci swoich właściwości w procesie przerobu, co oznacza, że ma te same cechy, co wydobywane z naturalnych złóż rudy. Szacuje się, że połowa używanego w Europie surowca pochodzi z odzysku. Skupy złomu i zakłady przetwarzające odpady metalowe odzyskują miedź z różnych źródeł m.in. kabli miedzianych, instalacji elektrycznych czy przemysłowych odrzutów.
Skąd brać informacje o rynku miedzi i zmianach w cenie tego metalu?
Warto pamiętać, że sytuacja na rynku miedzi zmienia się w zależności od wielu czynników ekonomicznych oraz globalnych. Aktualne nowości na ten temat (m.in. ceny czy tendencje) można znaleźć w raportach branżowych, a także doniesieniach prasowych. Pewnym źródłem informacji jest też konsultacja z ekspertami w dziedzinie surowców i przemysłu miedziowego. Lokalny skup metali – taki jak Skup Złomu Toruń – Grębocin – również stanowi rzetelne źródło wiedzy. W takim punkcie zawsze dowiesz się, jakie są aktualne ceny, a Twoja miedź zostanie uczciwie zważona i odpowiednio wyceniona. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty!